Samochody w dzisiejszych czasach

W dzisiejszych czasach jest to normalne, że większość osób posiada chociaż jeden samochód. Nie ważne czy jest to najnowsze audi czy stary klasyczny maluch. Dla niektórych samochód ma jezdzić i to jest dla nich najważniejsze. Nie ukrywajmy lecz samochody to bardzo fajna oraz wygodna sprawa. Można nimi podróżować dosłownie wszędzie kiedy się chce, nie ogranicza nas żaden rozkład jazdy ani nic podobnego. Ludzie wręcz uzależnili się od tego środka komunikacji.

Wygoda a środowisko

Duża ilość samochodów to też duża ilość spalin emitowanych do środowiska. Spaliny zanieczyszczają nasze środowisko tak samo jak inne „odpady” emitowane do powietrza którym oddychamy (np. palenie węglem w piecach). Niestety ludzie tak polubili samochody, że nie chcą podróżować komunikacja miejską tylko wolą wsiąść do samochodu i pojechać samemu. Jest to bardzo nie dobre, że ludzie jeżdżą samochodami w pojedynkę, ponieważ każdy jeden samochód więcej emituje więcej spalin które są trujące dla naszego organizmu. Jak popatrzymy na drogę to widać większość samochodów z jednym pasażerem w środku.

Pierwszy samochód

Za konstruktora pierwszego samochodu uznaje się Carla Benza (1844–1929). Był to tójkołowy samochód z silnikiem benzynowym. Natomiast pierwszy samochód z napędem elektrycznym został stworzony przez francuskiego inżyniera Gustave’owi Trouvé (1839–1902)

Budowa samochodu

Podstawowoymi układami samochodu są:

  • Układ hamulcowy (klocki hamulcowe, płyyn hamulcowy)
  • Układ wydechowy (katalizator, tłumik, turbosprężarka, filtr cząsteczek stałych)
  • Układ chłodzenia (chłodnica)
  • Układ rozrządu silnika (pasek rozrządu, pompa wody)
  • Układ zawieszenia (amortzatory)

Wypadki drogowe

Około 75% kierowców przekracza dozwolone limity prędkości!
Przez to jest wiele wypadków na drogach. W samym 2019 roku na drogach zginęło aż 2905 osób! Najczęściej ludzie przekraczają prędkość jadąć przez wsie i małe miejsowości. Najczęściej wypadki śmiertelne są na terenie niezabudowanym (ok. 75% wszystkich wypadków).

Haki holownicze. Montaż haków holowniczych T0745-300x249 Samochody w dzisiejszych czasach

2020-04-14T09:04:08+00:00