Polskie samochody

Historia powstania samochodu sięga już starożytności gdy wynaleziono koło. Samochód jest nieodłączną rzeczą w życiu i nie myślimy nawet co gdyby ich nie wymyślono. Pierwszy pojazd z silnikiem parowym powstał w 1888 roku. Za osobę która go stworzyła uznaje się Gottlieba Daimlera. Posiadał nie jak wcześniejsze prototypy trzy koła ale cztery. Silnik z przodu o mocy 1.6 KM i dwa cylindry. Mógł rozwinąć niezwykłą prędkość czterech kilometrów na godzinę. Kolejny większy przełom wystąpił w 1892 gdy francuski mechanik Albert de Dion wynalazł silnik, który był zdolny osiągnąć aż 8 tysięcy obrotów na minute. Posiadał elektryczny zapalnik mieszanki.

Polskie samochody

Na koniec 1927 roku powstał pierwszy na większą skalę polski samochód. W Warszawie rozpoczęto produkcję CWS T-1. Był to czterocylindrowy silnik, który dawał osiąg 60 KM. Od razu architekci pojazdu zaczęli projektować nowe nadwozie, wygląd oraz kształt. Wykonanie pojazdy było dość proste. Nadwozie wykonane z drewna oraz stali a zawieszenie resorowe. Mechanik który dostał taki pojazd do naprawy musiał posiadać tylko jeden klucz żeby go rozmontować.

Fiat 126p „Maluch”

Samochód, który znają wszyscy, młodzi i starzy. Wymyślony przez włoską firmę Fiat. Samochody były produkowane w latach 1972-2000. Tego modelu powstało około 4,5 milionów sztuk z czego 3 miliony w Polsce. Samochód był przeznaczony dla czterech osób lecz jazda w takiej ilości osób nie była komfortowa. Lecz jego najlepszą cechą jest, że można nim zaparkować prawie wszędzie. Dwu cylindrowy silnik z niewyobrażalną mocą 23 KM. Z przodu nie znajdował się silnik lecz schowek na jedne koło zapasowe i jeszcze trochę miejsca. Do dziś jest uważanym klasykiem tamtych czasów.

Fiat 125p „Duży Fiat”

Fiat 125p powstał na podstawie wcześniejszego modelu 125. Produkowany od 1967 roku. Pierwsze egzemplarze były dostępny dla osób płacących dolarami. Popyt na ten samochód był na tyle duży, że ludzie zaczęli wpłacać zaliczki. Pierwszy model o pojemności 1300 cm3. Chętni na Fiata 125p byli również nie tylko Polacy ale także Francuzi, Grecy.

Haki holownicze. Montaż haków holowniczych hak-infiniti-300x244 Polskie samochody

2020-04-14T08:59:19+00:00