Hak holowniczy – wiązka

Jeżeli kupujemy hak holowniczy,  to musimy wybrać jedną z dwóch wiązek. Wiązkę 7-pin albo 13-pin. Wiązki 13 pinowe są droższe od wiązek 7 pinowych – ale pozwalają między innymi na zamontowanie światła cofania, co jest obowiązkowe w cięzszych przyczepach. Czym różnią się te wiązki, i którą warto wybrać – o tym przeczytacie poniżej.

Najlepiej – wiązka dedykowana

Dedykowana wiązka elektryczna gwarantuje nam prawidłowe działanie z modelem naszego samochodu. Praktycznie każdy nowy pojazd posiada zaprogramowane różne funkcje takie jak kontrola trakcji czy ABS, które będą prawidłowo działać z przyczepami, gdy posiadamy dedykowaną dla naszego samochodu wiązkę elektryczną. Jednak taka funkcjonalność nie jest ograniczona tylko i wyłącznie do nowych samochodów – niektóre stare samochody, nawet kilkunastoletnie modele, także posiadają odpowiednio zaprogramowane funkcje, które współgrają z dedykowanymi wiązkami elektrycznymi.

Wiązka 13-pin

Wiązka 13 pinowa jest wymagana w przypadku korzystania z cięzszych przyczep właśnie ze względu na wymagane światło cofania. Ponadto wiązka 13-pin oferuje także np. możliwość przekazania stałego zasilania do przyczepy. Jest ona droższa od wiązki 7 pinowej, ale ze względu na to, że oferuje większą funkcjonalnośc – jest warta kupna.

Wiązka 7-pin

Wiązka siedmiopinowa jest tańszą alternatywą, ale przenosi ona jedyne podstawowe światła – czyli kierunkowskazy, pozycyjne, światła stopu oraz przeciwmgielne. Według przepisów unijnych, można jej używać w przypadku, gdy przyczepa nie przekracza 750KG dopuszczalnej masy całkowitej (DMC).

Podsumowując

Jeżeli zależy nam na jak największej ilości funkcji, to warto zakupić dedykowaną dla naszego modelu wiązkę elektryczną. Jeżeli korzystamy z przyczepy, której DMC (dopuszczalna masa calkowita) przekracza 750KG, to koniecznie musimy korzystać z wiązki 13 pinowej, ponieważ ona zapewnia nam działanie świateł cofania. Jednak jeżeli zależy nam na oszczędzeniu pieniędzy, to wiązka 7 pinowa także jest dobrym rozwiązaniem, które pozwoli nam zaoszczędzić trochę pieniędzy.
Ważne: po zamontowaniu wiązki elektrycznej konieczne może być kodowanie komputera w samochodzie.

Haki holownicze. Montaż haków holowniczych S13651-300x251 Hak holowniczy - wiązka

2020-05-13T09:27:23+00:00