Hak holowniczy – demontować?

Dobrej jakości hak holowniczy jest świetnym rozwiązaniem jeżeli potrzebujemy więcej miejsca na potrzebne nam rzeczy lub też chcemy przetransportować coś, co do samochodu najzwyczajniej się nie zmieści – czyli np. rowery. Jednak pojawia się jeden problem, jeżeli chodzi o hak holowniczy – kiedy musimy go demontować, a kiedy nie. Jeżeli posiadacie hak holowniczy i nie znacie się dokładnie na przepisach – bądź też jeżeli dopiero planujecie kupić hak holowniczy i zastanawiacie się, jak ma się to do ogólnych przepisów prawa drogowego w naszym kraju jak i w innych regionach świata – to ten artykuł jest dla Was.

Na sam początek – hak holowniczy z kulą demontowaną automatycznie

Hak holowniczy z kulą demontowaną automatycznie w dzisiejszych czasach jest w zasięgu każdego jeżeli chodzi o jego cenę. Nie są one już znacznie droższe od haków holowniczych z kulą przykręcaną śrubami – a są znacznie wygodniejszą opcją. Dlatego też jeżeli dopiero planujecie kupić hak holowniczy, a nie posiadacie ścisłego budżetu, to świetną opcją są haki holownicze z kulą demontowaną automatycznie – szczególnie gdy poruszacie się po krajach, które nie pozwalają na poruszanie się samochodem który posiada hak holowniczy, a w aktualnym momencie go nie używa. Nasz poprzedni artykuł na temat rodzajów haków holowniczych.

Jak to jest w Polsce – każdy wie

Przepisy w naszym kraju nie zabraniają nam poruszania się samochodem z hakiem holowniczym, który w aktualnym momencie z niego nie korzysta. Dlatego też jeżeli nie wyjeżdżacie z Polski, a potrzebujecie taniego i dobrego haka holowniczego – to dobrą opcją będzie akurat hak holowniczy z kulą przykręcaną śrubami, ze względu na to że jest tani. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że kula nie może wpływać na widoczność świateł w naszym samochodzie, ani nie może zasłaniać tablicy rejestracyjnej. A jeżeli np. korzystamy z bagażnika rowerowego – to także potrzebujemy trzeciej tablicy rejestracyjnej, którą musimy na nim umieścić.

Nie jest już tak pięknie w innych krajach

W innych krajach w Europie, szczególnie na zachodzie w większości przypadków zabronione jest poruszanie się samochodem, który posiada kulę od haka holowniczego – a nic nie holuje. Dlatego też nie ma co bronić się różnymi kruczkami w prawie – i po prostu dostosować się do przepisów panujących w danym państwie. Dlatego tez jeżeli często planujecie wyjeżdżać za granicę, to warto jest zaopatrzyć się w hak holowniczy z kulą demontowaną automatycznie. Oszczędność czasu oraz wygoda jest warta dodatkowych pieniędzy, które trzeba za taki hak zapłacić.

Haki holownicze. Montaż haków holowniczych P5310141-300x234 Hak holowniczy - demontować?

2019-07-29T13:31:51+00:00