Wiązki elektryczne

Gdy holujemy coś naszym samochodem, to musimy zadbać o to, żeby przyczepa bądź też bagażnik rowerowy były wyposażone w odpowiednie oświetlenie, gdyż inaczej możemy zostać ukarani mandatem. To, jakiego oświetlenia potrzebujemy zależne jest od tego, jaką przyczepę posiadamy. W przypadku cięższych przyczep musimy zadbać nawet o to, żeby znajdowało się w niej w pełni sprawne światło cofania. Jaką wiązkę elektryczną zamówić, oraz czy posiadają one jakieś dodatkowe funkcje? Na ten temat przeczytacie w tym artykule.

Dedykowane wiązki elektryczne

Najlepszym rozwiązaniem są dedykowane wiązki elektryczne. Gwarantują nam one lepsze dopasowanie do naszego pojazdu od standardowych, uniwersalnych wiązek elektrycznych. Co zapewnia nam dedykowana wiązka elektryczna:

  • idealne dopasowanie do określonego pojazdu
  • wszystkie przewody o idealnie dobranych długościach i przekrojach,
  • pewne i kompatybilne oprogramowanie modułów
  • proste połączenie do pokładowej instalacji elektrycznej oraz najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Zdecydowanie największą zaletą wiązki elektrycznej jest to, że gwarantuje nam ona, że w pełni wykorzystamy to, co oferuje nam hak holowniczy, przyczepa oraz nasz samochód.

Wiązka 7 pin czy 13 pin?

Standardowe wiązki 7 pin przenoszą jedynie światła podstawowe takie jak kierunkowskazy, przeciwmgielne, pozycyjne oraz światła stopu. Według przepisów panujących w Unii Europejskiej możemy korzystać z niej tylko w przypadku, gdy DMC (dopuszczalna masa całkowita) naszej przyczepy nie przekracza 750 kg. Z kolei przyczepy o DMC powyżej 750 kg muszą posiadać własne światło cofania – a takowe przekazać może tylko i wyłącznie wiązka elektryczna 13 pin. Ponadto wiązka 13 pinowa posiada różne, przydatne funkcje takie jak możliwość przekazania stałego zasilania do naszej przyczepy, co ma zastosowanie np. w przypadku przyczep kempingowych. Wiązki 13 pinowe są droższe od wiązek 7 pinowych – dlatego też jeżeli wiecie, że dodatkowe funkcje które oferuje Wam wiązka 13 pinowa będą Wam nieprzydatne, to śmiało możecie kupić wiązkę elektryczną 7 pinową. W przypadku gdy nasza przyczepa nie przekracza 750 kg dopuszczalnej masy całkowitej – będziemy spełniali wszystkie wymagane normy dotyczące przyczep.

Haki holownicze. Montaż haków holowniczych wiÄ_zki-7-i-13pin Wiązki elektryczne

2019-11-13T12:50:36+00:00