Pierwsze pojazdy

Pojazdy kołowe były znane ludzkości od kilku tysięcy lat, w średniowieczu uczeni zaczęli eksperymentować z wozami które nie są napędzane siłą koni. Dla przykładu w 1600 roku Simon Stevin skonstruował żaglowiec na kołach – i nawet uruchomił regularne przewozy pasażerskie między Scheveningen a Petten.

Pierwszy samochód

Pierwszym „samochodem” napędzanym przez silnik parowy był wehikuł francuskiego inżyniera Nicolasa-Josepha Cugnot zbudowany w 1769 roku ale nie doczekał on się uznania wśród uczonych ze względu na prędkość pojazdu która osiągała maksymalnie 4 km/h. W 1801 roku angielski inżynier Richard Trevithick skonstruował pierwszy parowóz a w 1804 roku przejechał nim 150km ale znów parowóz ten nie odniósł większego sukcesu. W 1829 roku parowóz został lekko poprawiony i nazwany Rakietą. Rakieta przeszła przez wszystkie testy i mogła być używana na linii  kolei Liverpool-Manchester niestety ale 15 września 1830 roku zdarzył się pierwszy śmiertelny wypadek w historii kolei i zdarzył on się w dzień otwarcia tej właśnie linii.

Wynalezienie silnika spalinowego

W 1875 roku nastąpił przełom ponieważ powstał pierwszy silnik spalinowy opatentowany przez Siegfrieda Marcusa. Kolejny był silnik elektryczny który został pierwszy raz włożony do pojazdu przez Gustava Trouve no i tak jak poprzednie silnik on także nie odniósł sukcesu ze względu na jego prędkość i zasięg. Pierwsza firma która sprzedawała masowo samochody nazywała się Ford której założycielem był Henry Ford. Henry Ford utworzył także nową innowacyjną formę organizacji pracy nazwaną na jego cześć fordyzmem. A w 1923 roku Ford produkował już połowę wszystkich aut docierających na ulice stanów zjednoczonych. W 1906 roku zaczął rozkwitać rynek szybkich samochodów luksusowych takich jak Rolls-Royce czy Bugatti.W 1918 roku po odzyskaniu niepodległości w Polsce zaczął rozkwitać przemysł motorniczy, i w końcu w 1922 powstał pierwszy samochód wyprodukowany w Polsce a był nim samochód pancerny FT-B w tym samym roku powstał też pierwszy samochód osobowy wyprodukowany w Polsce nazywany CWS t-1.

Początki rywalizacji

Pierwszy wyścig odbył się 22 lipca 1894 roku a trasa prowadziła od Paryża aż po Rouen i miała długość 126km. Udział wzięły 102 pojazdy a zwycięzcą został Albert Jules De Dion.

Haki holownicze. Montaż haków holowniczych H09853-1-300x230 Pierwsze pojazdy

2019-07-29T13:31:50+00:00