Historia motoryzacji, rodzaje samochodów

Samochody i ich początki

Samochody, dawniej nazywane automobilami są pojazdami mechanicznymi z własnym napędem, posiadają silnik i mają swoje źródło energii. Energią może być paliwo w postaci gazu, ropy, benzyny. Za pierwszego wynalazcę i konstruktora samochodu uważa się Francuza Nicolasa-Josepha Cugnota który jako pierwszy w 1769r. pokazał swoje dzieło. W późniejszym okresie w 1885r. niemiecki konstruktor Carl Benz zbudował trzykołowy samochód a potem Maybach i Daimler pracowali nad silnikami spalinowymi.

Rodzaje samochodów

Jest wiele rodzajów samochodów, dzielimy je ze względu na użytkowanie, na rodzaj źródła energii. Do osobowych należą sportowe, miejskie, kempingowe, luksusowe, terenowe. Różnią się typem nadwozia: mogą być tzw. sedan – mają duży bagażnik mogą być w wersji 2 lub 4-drzwiowej, kombi – w którym część bagażowa jest wydłużona, posiada dużą ładowność, hatchback – ma drzwi bagażnika otwierane z szybą w wersji 3 lub 5-drzwiowej, kabriolet – jest dla osób które lubią „czuć wiatr we włosach” ponieważ nadwozie jest otwarte a dach chowany w bagażniku. To typowy pojazd sportowy. Coupe – również sportowy, o ciekawej opływowej konstrukcji z opadającym dachem.

Kolejnym rodzajem są pojazdy ciężarowe, do których zaliczmy pojazdy dostawcze, ciągniki siodłowe i balastowe, służą do przewozu różnych towarów.

Innym rodzajem są tzw. pojazdy specjalne takie jak radiowozy, opancerzone, pożarnicze, ambulanse  pojazdy służą do wykonywania specjalnych funkcji.

Zasilanie pojazdów

W silnikach spalinowych źródłem energii jest np. benzyna lub olej napędowy. Wykorzystywane jest sprężanie i rozprężanie gazu co jest powodem uzyskania energii do napędu każdej maszyny. Pojazdy z silnikiem elektrycznym mają źródło energii z akumulatora elektrycznego i z ogniw paliwowych. Obecnie bardzo popularne stają się pojazdy z napędem hybrydowym które mają jednocześnie połączenie dwóch napędów tzn. silnika spalinowego i elektrycznego, mogą one działać jednocześnie lub przemiennie. Zaletą tych silników jest mniejsze zużycie paliwa, mała emisja szkodliwych spalin oraz brak uciążliwego hałasu. Auta z tym napędem są dość drogie i jeszcze nie za popularne w naszym kraju, głównie ze względu na wysoką cenę oraz brak stacji służących do ładowania tych pojazdów.

W praktycznie każdym samochodzie można zainstalować hak holowniczy, który jest niesamowicie przydatnym dodatkiem. W naszym sklepie internetowym znajdziecie haki holownicze do każdego samochodu.

Haki holownicze. Montaż haków holowniczych 5458-BMW-seria-X1-od-2015r-300x237 Historia motoryzacji, rodzaje samochodów

2019-07-29T13:31:50+00:00