Opony całoroczne – Czy warto zakupić do samochodu?

Opony całoroczne dla wielu z kierowców aktualnie poruszających się po drogach są nowością, która jest rewolucją w branży. Mało kto jeszcze pamięta czasy, gdy zakup takich opon był niczym nadzwyczajnym, a poruszające się samoochody po drogach to między innymi małe Fiaty czy Polonezy, które właśnie posiadały tego rodzaju opony.

Temat opon wielosezonowych wzbudza rozmaite emocje, które towarzyszą kierowcom, jedni z nich to grupa, która twierdzi iż idealna opona do samochodu nie istnieje i należy zmieniać je między sezonami, zaś druga grupa uważa, że opony całoroczne to wspaniały wynalazek, który rozwiązuje problem z wymienianiem opon.

Ale czym w zasadzie są opony całoroczne?

Opony te jak sama nazwa wskazuje są przystosowane po to, aby nie musieć ich zmieniać w sezonie zimowym czy letnim, ponieważ łączą one właściwości opon zimowych oraz letnich. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie to swego rodzaju kompromis i nie możemy polegać na ich skuteczności w ekstremalnych warunkach klimatycznych. Opony nie poradzą sobie tak dobrze jak przystosowane do sezonu zimowego czy letniego rodzaje. Opona całoroczna ma za zadanie radzić sobie dobrze zarówno na śniegu, suchej nawierzchni oraz mokrej. W przypadku opon letnich budowa bieżnika skutecznie odprowadza wodę, głębokie i szerokie rowki sprawiają, że opona jest cicha, a twarda guma wykorzystana do jej wyprodukowania skutecznie poszerza jej żywotność. Natomiast opony zimowe posiadają znacznie większe rowki od letnich i jednocześnie jest ich większa ilość. Umożliwia to lepszą przyczepność podczas jazdy na śniegu, gdyż opona jakby utapia w tych wyżłobieniach śnieg, dzięki czemu następuje lepsza przyczepność, opona ta posiada miekką gumę.

Natomiast jak to wygląda w oponach całorocznych?

Jeśli chodzi o ten typ ogumowania, to bieżnik łączy w sobie cechy obu z wyżej wymienionych opon. Jeśli by przyrównać bieżnik opony całorocznej w stosunku do opony zimowej to zauważymy, że nacięć jest znacznie mniej, a sama guma zastosowana do produkcji jest twardsza. Przez taki zabieg opona może z większą trudnością utrzymywać przyczepność na śniegu. Opona wielosezonowa nie będzie też odrowadzać wody w sezonie letnim tak skutecznie jak opony letnie, oraz będzie znacznie głośniejsza. Samo zużywanie opon całorocznych jest szybsze niż komplet opon letnich.

Dla kogo jaki rodzaj opon?

Samochody wyposażone w opony całoroczne co prawda gorzej poradzą sobie ze skrajnościami występującymi w sezonie, lecz dla kierowców którzy nie naliczają dużych wartości przebiegu podczas użytkowania auta będą one odpowiednie. Dlatego jeśli cenisz sobie wygodę oraz jeździsz po mieście ten rodzaj opon jest dla ciebie. Opon całorocznych nie należy traktować jako oszczędności, należy pamiętać, iż na takich oponach robimy podwójne wartości przejechanych kilometrów niż jak zmieniamy bieżnik co sezon, co skutkuje ich większym zużyciem.

Zatem jeśli zależy nam na ułatwieniu sobie życia oraz nie posiadamy miejsca na przechowywanie różnego rodzaju opon to alternatywą, która rozwiążę ten problem są opony wielosezonowe. W innych przypadkach lepiej jednak zastanowić się nad wyborem opon przystosowanych do odpowiednich warunków sezonowych.

Haki holownicze. Montaż haków holowniczych T07354-300x226 Opony całoroczne - Czy warto zakupić do samochodu?

2020-08-13T08:25:57+00:00